LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Druhá a zřejmě i poslední série. Kriminální thriller z devadesátkového Tokia navazuje přesně tam, kde minulá řada skončila. Bez nějakého zaváhání. Seriál podle knihy pamětí prvního nejaponského novináře v redakci Yomiuri Shimbun, Jakea Adelsteina, je tu důstojně ukončen ve velkolepém dramatickém finále.
A navázání se více než povedlo. Pokračuje se téměř se stejnými postavami, takže se tvůrci nemusí zabývat jejich představováním, proto je možné pracovat na hloubce a dát jim zajímavější příběhový oblouk. Stejně tak už se nemusí nějak důkladněji představovat mindset Japonska té doby. Druhá série jde hlavně po příběhu a charakterech a dělá to skvěle. Vyprávění se stává dynamičtějším a současně provázanějším. I zdánlivě vedlejší příběhové linky, na které je seriál celkem bohatý, se začínají vplétat do hlavnízápletky, která je o boji Jakea Adelsteina a japonské mafiánské struktury Yakuza.
Sluší se upozornit, že počátek je velmi pozvolný a druhá série si vás bude získávat velmi pomalu. Jde ale jen o zdání. V prvních dílech si tvůrci jen připravují půdu na finále, které je o to drtivější a velkolepější. Seriál se láme přesně v polovině. Pátá epizoda je gamechanger. Od ní už nic není jako dřív a dějem se šíří nejistota, která umocní strach o Vaše oblíbené hrdiny. I sama postava Jakea se pak zmítá v pochybnostech, zdali jí nerovný boj s mafiánským bossem Tozawou stojí za to. Tento pocit v druhé polovině stravuje všechny hlavní postavy a udržuje velmi mrazivou atmosféru, ve které máte pocit, že pokud se jeden z nich zlomí, může celá story velmi špatně dopadnout pro všechny zúčastněné.
Obrovskou práci v tom, jak celý seriál působí, má na svědomí casting. Herci naprosto skvěle zapadají do svých charakterů. Někdy jsou téměř až archetypické. Například Šun Sunaga v roli vůdce yakuzácké skupiny Čihara má velmi často černé brýle, neustále kouří a poplatně tomu mluví zachraptěným tichým hlasem, trochu jako Don Corleone z Kmotra. Ayumi Tanida v roli Tozawy exceluje. V seriálu se neobjevuje moc často a i díky tomu působí unikavě, ale stále jako obrovská hrozba. Šó Kasamacu, který hraje Satoa, je také trefou do černého. Má tu o dost osobnější linku zahrnující romantický vztah i jeho vlastní rodinu. To samé lze říci i o Rinko Kikuči s postavou vedoucí části redakce Eimi a vlastně i hlavního hrdiny Jakea Adelsteina. Pro většinu z nich je závěr osobnější a díky tomu i mnohem více vtahující.
Ačkoliv všichni ví, že Jake Adelstein svůj pobyt přežil, takže se o něj nemusíme bát, seriál v závěrečné čtvrtině šponuje napětí. Máte starosti o všechny ostatní. Současně si tvůrci nechávají do poslední chvíle určité trumfy v rukávu. Malým neduhem budiž, že ne všechny linky se povedlo uzavřít, ale to se asi u seriálu inspirovaného skutečnými událostmi nemůžeme divit. To základní uzavřené je, a přestože fanoušci volají po pokračování, tak já bych byl v tomhle velmi opatrný, protože by to celou značku Tokyo Vice mohlo solidně poškodit. Nastavovanou kaši tu netřeba. Se závěrem druhé série jsem více než spokojen.
Excelentní a dramatická napínavá sonda do špinavých mafiánských devadesátek v Tokiu.
8 / 10
Vydáno: 2024
Vydavatel: HBO MAX
USA, 2024, 9 h (Minutáž: 48–59 min)
Tvůrci: J.T. Rogers
Režie: Alan Poul, Josef Kubota Wladyka, Takeši Fukunaga, Eva Sørhaug
Předloha: Jake Adelstein (kniha)
Scénář: J.T. Rogers, Brad Kane, Karl Taro Greenfeld, Francine Volpe, Adam Stein, Ashley Darnall, Arthur Phillips (méně)
Kamera: Daniel Satinoff, Corey Walter
Hudba: Danny Bensi, Saunder Jurriaans
Hrají: Ansel Elgort, Ken Watanabe, Rachel Keller, Ella Rumpf, Rinko Kikuči, Hideaki Itó, Šó Kasamacu, Šun Sugata, Kósuke Tojohara, Takaki Uda, Juka Itaja, Kazuja Tanabe, Eugene Nomura, Ajumi Itó, Nobushige Suematsu, Eita Okuno, Atom Mizuiši, Bokuzó Masana, Hadžime Inoue, Miki Maja, Ajumi Tanida, Jósuke Kubozuka, Takajuki Suzuki, Hjunri, Soji Arai, Nadia Parkes, Mijuki Macuda, Jóhei Macukado, Masaki Miura, On Nakano, Akiko Iwase, Jessica Hecht, Masayoshi Haneda, Makiko Watanabe, Rendži Išibaši, Kosuke Tanaka, Tomohisa Jamašita, Vincent Gale, Danny Burstein, Jim Chad
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.